AKBLOG-V3

AMB’nin gözü petrolde

AMB’nin gözü petrolde
10/17/2023
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi maliye bakanlarına İsrail-Hamas çatışmalarının enflasyonist bir etkisi olup olmayacağını görmek için petrol fiyatlarına bakacaklarını söyledi.
Küresel Piyasalar
Küresel Piyasalar
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Euro Bölgesi maliye bakanlarına İsrail-Hamas çatışmalarının enflasyonist bir etkisi olup olmayacağını görmek için petrol fiyatlarına bakacaklarını söyledi.

Kaynaklar Lagarde’ın pazartesi günü Lüksemburg’da blok yetkililerinin basına kapalı toplantısında konuştuğunu belirtirken, AMB sözcüsü konu hakkında yorum yapmadı.

Çatışmaların patlak vermesi piyasalarda sessiz bir tepkiyle karşılansa da bazı analistler gerilimin tırmanmasının petrolü varil başına 100 dolara çıkarabileceğini öngörüyor.

AMB’nin (tüketici fiyat artışının 2025’te yüzde 2’ye yavaşlayacağını öngören) eylül ayı enflasyon tahmini, bu yıl varil başına 82,7 dolar olan petrol fiyatının 2025’te 77,9 dolara düşeceği tahminine dayanıyor.

Kaynaklara göre, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın da katıldığı toplantıda Lagarde, petrol fiyatlarındaki artış riskinin hem Avrupa’yı hem de ABD’yi vuracağını söyledi.

Bu arada AMB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos TSİ 20:00’de değerlendirmelerde bulunacak. Ayrıca AMB Yönetim Konseyi üyelerinden Klaas Knot TSİ 16:00’da ve Mario Centeno TSİ 17:00’de, Robert Holzmann ve Joachim Nagel de TSİ 20:00’de konuşacak.
kaynak: blomberg ht


------------------

Haber (Haber Merkezi) | Google SEO (akblog.net)
Bu makaleyi paylaş :
Content Manager
Content Manager

Haber (Haber Merkezi)
Limiti koyan zihindir. Okuyanların zihni sonsuz ufuklara yelken açar..

KİM NE DEMİŞ? YORUMLARA BAKALIM.

Emojin (smiley) eklemek istiyorsanız tıklayın.

Emojin Ekle
36588959260565934