AKBLOG-V3

İngiltere Merkez Bankası faiz oranını yükseltti

İngiltere Merkez Bankası faiz oranını yükseltti
6/16/2022

İngiltere Merkez Bankası faiz oranını yükselttiBanka kurulu daha önce yüzde 1 olan faiz oranını 1,25'e yükseltti. 


İngiltere Merkez Bankası (BoE), hayat pahalılığı artmaya devam ederken faiz taban oranını 2009'un başından bu yana en yüksek noktaya yükseltti.

Banka uzmanları, oranı daha önceki yüzde 1'den yüzde 1,25'e yükseltti. Bu kontrolden çıkmış enflasyonu dizginlemeye çalışırken üst üste beşinci artış oldu. 

Ayrıca, ülke genelinde hanehalkı fiyatlarının daha önce düşünülenden daha fazla artabileceği konusunda uyardı.

Dokuz kişilik Para Politikası Kurulu'ndan (PPK) üçü, oranların yüzde 1,5'e kadar yükselmesi gerektiğini savunarak daha da büyük bir artış yönünde oy kullandı.

Bankadan yapılan açıklamada, “İşgücü piyasasının mevcut sıkılığı da dahil olmak üzere güçlü maliyet ve fiyat baskılarının devam eden işaretleri ve bu baskıların daha kalıcı hale gelme riski gözönüne alındığında, komite banka faizini 0,25 puan artırmaya oy verdi” denildi.

İngiltere'de tüketici fiyatları endeksi (TÜFE), enerji fiyat tavanının yükseltildiği Nisan ayında yüzde 9 ile 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak işler bu yıl daha da kötüleşeceği tahmin ediliyor. 


--------------------------------------------------------------------
Haberin Merkezi
Sponsor: Ak Blog NET
Bu makaleyi paylaş :
Online Haber
Online Haber

2007-2022 SEO Danışmanlık
Bilişim dünyasında 2007 yılından itibaren aktif olarak çalışmalarımızı haber sektörü üzerinde yoğun bir şekilde yürütüyoruz.
Sponsor: Son Dakika Haber | | Hukuk Danışmanlık Hizmetleri | İstanbul İnşaat |

KİM NE DEMİŞ? YORUMLARA BAKALIM.

YORUM EKLEMEK İÇİN TIKLA. 1 yorum:

Emojin (smiley) eklemek istiyorsanız tıklayın.

Emojin Ekle

  1. İngiltere'de tüketici fiyatları endeksi (TÜFE), enerji fiyat tavanının yükseltildiği Nisan ayında yüzde 9 ile 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak işler bu yıl daha da kötüleşeceği tahmin ediliyor.

    YanıtlaSil
36588959260565934